Obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Pile
W piątek 16 grudnia z inicjatywy pilskiego oddziału NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska w kościele pw. Świętej Rodziny odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Stała się ona podsumowaniem regionalnych obchodów 35. rocznicy wydarzeń rozpoczętych przez juntę Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku.
Pilskie obchody tego tragicznego w naszych dziejach wydarzenia były bardzo bogate. W poniedziałek 12 grudnia w dawnym Kinie Iskra w Pile została otwarta wystawa: „NSZZ „Solidarność” i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980-1990” przygotowana przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W części artystycznej odbył się występ muzyczny oraz inscenizacja aresztowania przez ZOMO przygotowane przez młodzież. Ogłoszono wyniki konkursu na pracę Śladami Stanu Wojennego i wręczono nagrody dla jego zwycięzców. Laureatką nagrody Wielkopolskiej Solidarności została Natalia Bilska z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile. W swojej pracy wykorzystała relacje byłych działaczy opozycji oraz materiały z naszego archiwum inspektorialnego.
We wtorek 13 grudnia o godzinie 12:00 związkowcy i przedstawiciele byłych internowanych oraz represjonowanych w stanie wojennym złożyli kwiaty pod obeliskiem przy Rondzie „Solidarności”. Po tej uroczystości uczestnicy spotkali się przy kawie i ciastku siedzibie pilskiego oddziału „Solidarności”. Swymi wspomnieniami z okresu stanu wojennego podzielił się Stanisław Nowicki, wówczas najmłodszy z internowanych związkowców w dawnym województwie pilskim, a także Wanda Nisiewicz żona Romana Nisiewicza, internowanego działacza „Solidarności” z dawnego „POLAM”-u. W dyskusji udział wzięła również mgr Dorota Fechner nauczyciel historii oraz jej wychowankowie z Liceum Salezjańskiego. W ramach ogólnopolskiej akcji „Zapal światło wolności” o godz. 19. 30 przy obelisku na Rondzie „Solidarności” zapalone zostały znicze.
Całość obchodów podsumowała uroczysta Msza święta w kościele Świętej Rodziny. Wzięli w niej udział mieszkańcy Piły i regionu (m.in. z Tuczna, Wałcza Czarnego), poczty sztandarowe Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność”, Zarządu Okręgu, Stowarzyszenia Internowanych i represjonowanych w stanie wojennym. Władze okręgu reprezentował Adam Dopierała szef pilskich struktur związkowych i wiceprzewodniczący ZR NSZZ „Solidarność” Wielkopolska, władze samorządowe były reprezentowane przez Starostę Pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz SDB. Przywołał w niej m.in. rolę jaką w stanie wojennym odegrał kościół Świętej Rodziny i proboszcz salezjańskiej parafii ks. dr Stanisław Styrna SDB, kapelan pilskiej „Solidarności”. Po zakończeniu Eucharystii odbyło się ucałowanie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który decyzją Stolicy Apostolskiej od ubiegłego roku jest patronem NSZZ „Solidarność”. Zwieńczeniem uroczystości w kościele był koncert patriotyczny Andrzeja Kołakowskiego z Gdańska, który przybył do Piły ze swoją żoną Anną , najmłodszą więźniarką stanu wojennego, wówczas licealistką – aresztowaną i skazaną za organizowanie modlitw w intencji internowanych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po recitalu w salce parafialnej odbyło się spotkanie opłatkowe byłych internowanych.
Ks. Jarosław Wąsowicz SDB