loading...

Oktawa Narodzenia Pańskiego | Święto Św. Młodzianków | czytania na dziś

Imieniny: Antoniusza, Cezarego, Teofilii

Informacje

Zamknij wpis

Międzynarodowy Kongres Prawa Kanonicznego

W Warszawie w dniach 14-18 września 2011 roku odbył się XIV Międzynarodowy Kongres Prawa Kanonicznego. Organizatorem i gospodarzem był Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy współpracy Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo z siedzibą w Rzymie.

Kongresy Prawa Kanonicznego służą pogłębieniu wiedzy w zakresie nauki prawa kanonicznego, ale także promują tę dziedzinę wiedzy w danym regionie świata. Zorganizowany Kongres był poświęcony władzy wykonawczej i administracyjnej w Kościele z wiodącym tematem: Administracja w prawie kanonicznym.

W sesji inauguracyjnej przemówienia wygłosili m.in.: Jego Magnificencja Rektor UKSW Henryk Skorowski, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który jest Wielkim Kanclerzem kościelnych wydziałów UKSW, Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, ks. prof. Patrick Valdrini, przewodniczący Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo. Odczytano także list Prezydenta RP pana Bronisława Komorowskiego.

Tematyka poszczególnych sesji i referatów dotyczyła: podstaw historycznych i teologicznych prawa administracyjnego w Kościele katolickim, urzędów kościelnych, władzy zwyczajnej i zastępczej, aktów i procedur administracyjnych, narzędzi gwarancji i kontroli, czy relacji administracji kościelnej do prawnego porządku państwowego. Zasadniczym wystąpieniom i dyskusji nad referatami towarzyszyły liczne komunikaty naukowe, które były wygłaszane w poszczególnych grupach językowych. Językami oficjalnymi Kongresu były: polski, angielski, włoski; wystąpienia na auli były również tłumaczone na język hiszpański i niemiecki. Sesje plenarne, spotkania w grupach i liczne inne okazje, np. w trakcie posiłków, pozwalały na szeroką dyskusję i wymianę doświadczeń, gdy chodzi o sprawy administracyjne w Kościele w różnych częściach świata. W Kongresie uczestniczyło ponad trzystu kanonistów z całego świata i Polski.

Ważnym wydarzeniem w tych dniach było nadanie przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego godności Doktoratu honoris causa, Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Peterowi Erdö, który jest arcybiskupem metropolitą Esztergom-Budapeszt i prymasem Węgier, jak również znakomitym kanonistą.

Program naukowy został ubogacony przez bankiet wydany przez Jego Eminencję Kard. Kazimierza Nycza na cześć nowego Doktora honoris causa, i znakomitych gości Kongresu. W sobotę 17 września uczestnicy Kongresu uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w warszawskiej katedrze św. Jana Chrzciciela, sprawowanej pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego. Następnie goście przeszli na bankiet wydany na ich cześć przez panią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Ponadto w trakcie Kongresu odbyły się dwa spotkania stowarzyszeń naukowych. Wieczorem 14 września miało miejsce walne zebranie Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. A do południa 16 września zebrali się członkowie Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo. Goście, którzy nie należą do tego stowarzyszenia, mogli w tym czasie zwiedzić Zamek Królewski w Warszawie. W ofercie kulturalnej, wieczorem 16 września uczestnicy Kongresu mogli zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego lub udać się na koncert zespołu Mazowsze.

Międzynarodowy Kongres był zorganizowany wysiłkiem Wydziału Prawa Kanonicznego w Warszawie. W znacznym stopniu, w pracach, koordynacji przygotowań i współfinansowaniu przyczynił się Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego częścią jest Wydział.

Dodać należy, że rektorem Uniwersytetu jest ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, prodziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego jest ks. prof. dr hab. Henryk Stawniak, a jednym z pracowników Wydziału ks. dr Arkadiusz Domaszk, wszyscy wymienieni przynależą do salezjańskiego domu zakonnego w Łomiankach. Wspólnota łomiankowska gościła w trakcie trwania Kongresu trzech współbraci z Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (UPS). Byli to: dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego ks. prof. Pudumai Doss Maria James Jesu, ks. prof. Uría José Ramón i ks. doktorant Ślivon Josef.

oprac. ks. Arkadiusz Domaszk sdb




Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl