List Przełożonego Generalnego z okazji Salezjańskiego Dnia Misyjnego 2012
Drodzy Współbracia, członkowie Rodziny Salezjańskiej i Przyjaciele Misji Salezjańskich!
Pozdrawiam Was w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w której celebrujemy największy z darów, najcenniejszy owoc Zmartwychwstania Naszego Pana Jezusa Chrystusa – Ducha Świętego.
Duch ten czyni nas dziećmi Bożymi, uczniami Chrystusa i jego Apostołami, aby życiem zaświadczyć o nowej ludzkości, wypływającej ze Zmartwychwstania Jezusa i by głosić ustami cuda Boga, który pragnie, aby wszyscy ludzie zbawili się i osiągnęli pełnię życia w Chrystusie. Pięćdziesiątnica jest początkiem odbudowy jedności ludzkości, w różnorodności języków i kultur, ras i narodów. Jeśli wieża Babel spowodowała rozproszenie, to Pięćdziesiątnica odbudowuje jedność i komunię.
Jak każdego roku, piszę do Was, aby zaproponować Wam temat, który wyraża misyjny wymiar naszego powołania, podtrzymuje żywym nasze misyjne zaangażowanie i czyni z rzeczywistości cudowny obraz (plan) Boga. W 2012 r. odbędzie się 25. Salezjański Dzień Misyjny: chodzi zatem o dzień o szczególnym znaczeniu, dlatego właśnie, że jest to jubileusz. Nasza uwaga skupi się szczególnie na kontynencie azjatyckim, gdzie chrześcijaństwo jest autentyczną mniejszością i gdzie Kościół żyje w sytuacji diaspory w oceanie wielkich ludności, religii i starożytnych kultur. Salezjański Dzień Misyjny będzie mieć za hasło: „Opowiadać o Jezusie” młodym, zadanie bardzo angażujące i pociągające. Jego najgłębszą inspiracją są słowa nr 20. Adhortacji Posynodalnej Ecclesia in Asia Jana Pawła II: „…głoszenie Jezusa Chrystusa może spełniać się w świecie w sposób bardzo skuteczny dzięki opowiadaniu o jego życiu ziemskim, jak to czyni Ewangelia”. Słowa te zostały przyjęte jako temat pierwszego Kongresu Misyjnego Azji w Chang Mai, w Tajlandii, w roku 2006.
Temat SDM przedstawia program duchowy i duszpasterski, który zakłada trzy elementy:
1. Ewangelizować serce Salezjanina
Serce leży w centrum modlitwy apostolskiej i programu życia ks. Bosko „Da mihi animas caetera tolle”. Ks. Bosko zapraszał swoich chłopców, swych salezjanów, współpracowników i dobrodziejów do oddania swego serca Bogu. Jedynie osoba czy wspólnota zewangelizowana może stać się wiarygodnym ewangelizatorem, przekonanym i entuzjastycznym świadkiem, aby chcieć dzielić się własną wiarą z innymi, włącznie z niechrześcijanami. Jeśli nasze serce nie jest zdobyte przez Jezusa Chrystusa, nie możemy stać się jego głosicielami. Jako pasterze i wychowawcy młodzieży jesteśmy powołani do tego, aby używać wszystkich możliwych środków dla rozpowszechniania ewangelii Jezusa. Wszakże skuteczność komunikacji „Opowiadania o Jezusie” nie zależy jedynie od środków, lecz przede wszystkim od osób i wspólnot, które potrzebują na pierwszym miejscu zostać dotkniętymi przez Jezusa i jego Ewangelię. SDM 2012 jest więc zaproszeniem do bycia uczniami Chrystusa, ewangelizowanymi zanim staną się apostołami, ewangelizatorami.
2. Powrócić do księdza Bosko, komunikatora doświadczenia Boga
Rozpoczęliśmy przygotowania do dwustulecia narodzin ks. Bosko, które będziemy obchodzić w 2015 r. W międzyczasie peregrynacja relikwii ks. Bosko na wszystkich kontynentach ukazała wielkie zainteresowanie, jakie wzbudza nasz kochany założyciel i ojciec. Oczywiście dla nas salezjanów ks. Bosko triennium przygotowań jest wezwaniem do ponownego odkrycia jego wielkich inspiracji, głębokich motywacji, jego odważnych wyborów. To prawda, że ks. Bosko jest wyjątkowym komunikatorem, który oświecał umysł i sprawiał, że serce stawało się dobre. Jednak jego prawdziwą wielkością było całkowite poświęcenie się młodzieży, misji jego życia; jego postawienie na wartość wychowania; jego system prewencyjny, zbudowany na potrójnym odniesieniu do rozumu, miłości i religii; jego zdolność do angażowania wszelkiego typu osób do jego misji. Wszystko to było owocem jego głębokiego doświadczenia Boga, które nadawało jedność całej jego egzystencji. SDM 2012 jest zaproszeniem do kontynuowania narracji o obecności misyjnej w Zgromadzeniu.
3. W harmonii z wielkimi liniami Kościoła na różnych kontynentach
Całe życie ks. Bosko było przeżyte w służbie Kościoła, ponieważ posłannictwo salezjańskie leży w sercu posłannictwa Kościoła. Ks. Bosko śnił [marzył] i pracował, aby nieść Królestwo Boże z Turynu aż po krańce ziemi. Jako jego uczniowie uznajemy, że „z Adhortacji Apostolskich powstałych po synodach kontynentalnych pochodzą wskazania odnośnie nowych dróg dla komunikowania Ewangelii Jezusa Chrystusa, w poszanowaniu i dowartościowaniu kultur lokalnych” (KG 26, 26). Cenne wskazania papieża i biskupów, podjęte bardziej szczegółowo przez kongresy misyjne kontynentalne czy krajowe, pomagają nam być bardziej skutecznymi ewangelizatorami. Pierwszy kongres misyjny Azji z 2006 r. (Chang Mai, Tajlandia) przypomina nam także inne wydarzenia kontynentalne (Ameryka – CELAM w Aparecida 2007, synody kontynentalne Afryki, Europy i Oceanii). SDM 2012 jest zatem zaproszeniem, aby żyć w większej jedności z Kościołem, prawdziwie katolickim i powszechnym.
Drodzy, zapraszając Was do podjęcia wyzwania, aby opowiadać dzisiaj o Jezusie młodym, dziękuję Wam za waszą odważną odpowiedź na jego końcowe polecenie: „Idźcie i głoście Ewangelię!”, zawierzam ten Salezjański Dzień misyjny 2012 przewodnictwu i opiece Maryi, pierwszej uczennicy i misjonarki, Matki i Wspomożycielki Kościoła.
Pozdrawiam serdecznie w ks. Bosko
Ks. Pasqual Cháves Villanueva
Przełożony Generalny
12.06.2011 - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego