Kim są byli wychowankowie salezjańscy?
W sobotę, 16 stycznia, pan Michal Hort, prezes Światowej Konfederacji Byłych Wychowanków Salezjańskich, wraz ze swoją żoną, Martiną, prowadził trzecią sesję Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej. Z tej okazji zaprezentował i rozprowadził folder, który przybliża tożsamość, wartości i priorytety tej Konfederacji.
Członkowie 21 grup Rodziny Salezjańskiej tam obecni przyjęli z wdzięcznością to proste, a zarazem znaczące narzędzie animacji, udostępnione dokładnie 100 dni po zakończeniu Światowego Zjazdu, który odbył się w październiku ubiegłego roku.
Kim jest były wychowanek salezjański?
Byli wychowankowie salezjańscy to ci, ktorzy, uczęszczając do oratorium, szkoły, czy też do innego typu salezjańskiego ośrodka, otrzymali przygotowanie do życia zasadzającego się na zasadach systemu prewencyjnego Księdza Bosko: rozumie, religii i miłości wychowawczej. Ubogaceni formacją chrześcijańską i charyzmatem Księdza Bosko, są świadkami w codziennym życiu, wyrażając to w zaangażowaniu apostolskim bazującym na “otrzymanym wychowaniu”. Są to uczciwi obywatele i dobrzy chrześcijanie.
WARTOŚCI– Ruch Byłych Wychowanków Salezjańskich zasadza się na wspólnych wartościach, takich jak:
Życie
Prawda
Braterstwo
Wolność
Solidarność
Komunia
Konfederacja wspiera i ukierunkowuje swoich członków w urzeczywistnianiu tych wartości w ich życiu codziennym, co obejmuje kompetencję zawodową, odpowiedzialność moralną i zaangażowanie społeczne, promując dobro wspólne, zgodnie z nauką społeczną Kościoła.
MISJA
Oddać swoją wiedzę i kompetencje zawodowe jako ludzie świeccy w służbie swoim członkom, Rodzinie Salezjańskiej i społeczeństwu, urzeczywistniając dewizę: uczciwi obywatele i dobrzy chrześcijanie.
WIZJA
Pracować, pomagając byłym wychowankom salezjańskim stać się “solą ziemi i światłością świata”.
Konfederacja Byłych Wychowanków Salezjańskich:
Powstała w 1870 roku
Jest obecna w 100 krajach
Liczy ponad 100 tysięcy zapisanych członków
Prezydium Światowej Konfederacji wyznaczyło na sześciolecie 2016-2021 te siedem priorytetów:
Rozwój i konsolidacja struktur
Formacja i szkolenia
Promocja “Gex” (Młodego pokolenia byłych wychowanków)
Finansowanie i gromadzenie funduszy
Wsparcie rodzin
Rodzina Salezjańska
Komunikacja i relacje zewnętrzne
cyt. za infoans.org