loading...

Oktawa Narodzenia Pańskiego | Święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty | czytania na dziś

Imieniny: Fabioli, Jana, Żanety

Działalność

Zamknij wpis

I rocznica śmierci misjonarza - ks. Marka Rybińskiego SDB

Mija rok od tragicznej śmierci naszego współbrata misjonarza ks. Marka Rybińskiego. Ks. Marek został zamordowany 18 lutego 2011. Miał 33 lata. Święcenia kapłańskie przyjął w 2005 r., a w Tunezji pracował od 2007 r. Należał do inspektorii warszawskiej. Ciało zakonnika z poderżniętym gardłem zostało znalezione na terenie szkoły prowadzonej przez salezjanów w Manoubie koło Tunisu.

Prezydent Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie ks. Rybińskiemu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw moralnych dzieci i młodzieży, za dawanie świadectwa miłości do człowieka oraz osiągnięcia w pracy misyjnej. 

W rocznice śmierci misjonarza Radca generalny ds. Misji – ks.  Václav Klement SDB  skierował do salezjanów i młodzieży krótkie słowo:

"Proszę Boga, aby życie polskiego misjonarza – ks. Marka Rybińskiego, ofiarowane Bogu aż do ostatniego tchnienia, wzbudzało wielką wspaniałomyślność misyjną także w przyszłości. Teraz, w 2012 roku, kieruję apel do salezjanów wszystkich czterech inspektorii w Polsce – ofiarujcie proszę, każda inspektoria przynajmniej jednego współbrata na misje, w miejsce ks. Marka Rybińskiego Kieruję apel do młodych w Polsce, którzy znają Ks. Bosko, aby ofiarowali jeden rok swego życia na rzecz międzynarodowego wolontariatu misyjnego, dla posługi w najbardziej ubogich miejscach świata."

 

Także  w rocznicę śmierci Salezjanina rockowy zespół Porozumienie przy współpracy z hiphopową formacją FPS -- Full Power Spirit nagrali utwór pt. „Ryba - My tacy nie jesteśmy!"

Nie, my tacy nie jesteśmy! - tak brzmi refren piosenki opowiadającej o dramatycznej i męczeńskiej śmierci młodego salezjanina. Słowa tekstu zostały zaczerpnięte z transparentów i okrzyków Tunezyjczyków, którzy po śmierci ks. Marka wyszli na ulice miasta w którym pracował. 18 tysięcy muzułmanów skandowało „My tacy nie jesteśmy!" -- pokazując światu, że nie chcą mieć nic wspólnego z fundamentalizmem islamskim. Zabójstwo polskiego misjonarza potępiło także główne ugrupowanie islamistów w Tunezji - Ennahda (Odrodzenie). 

Piosenkę skomponował rockowy zespół Porozumienie, który do współpracy zaprosił raperów z formacji FPS - Full Power Spirit. Utwór pochodzi z projektu muzycznego: „Don Bosco - Spacer po linie" jaki ukaże się jesienią 2012 roku i będzie opowiadał o życiu i działalności Jana Bosko - założyciela Salezjanów. 

Nagrania teledysku trwały ponad 10 godzin. Oprócz zespołów w zdjęciach wzięło udział 40 statystów z różnych lubelskich środowisk. Za kamerami stanęli operatorzy: Maciej Kazimierski i Krzysztof Hołubowicz, a montażem i opieką reżyserską zajęli się Tadeusz i Joanna Sosnowscy z TVP Lublin. 


Ks. Marek pracował wśród muzułmanów. Islam u wielu Europejczyków wywołuje lęk i skojarzenia z terrorystycznymi zamachami islamskich fundamentalistów. W rocznicę śmierci ks. „Ryby", chcemy poznawać religię i kulturę ludzi, którym poświęcił swoje życie. Dlatego powstała ta piosenka, a także organizowane jest spotkanie ProVocatio w Czerwińsku nad Wisłą poświęcone Islamowi" .

 

Teledysk:


 

 

Zachęcamy też do obejrzenia jednego z odcinków programy "Pytając o Boga" poświęconego śp. ks. Markowi:





Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl