Rumia: na drodze do stulecia konsekracji kościoła
Idea logo kościoła, w nawiązaniu do 100. rocznicy dedykacji (konsekracji) świątyni pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi, pojawiła się jeszcze w 2020 roku. Ponieważ identyfikacji wizualnej przy pomocy znaku podlegają nie tylko produkty czy firmy, ale także miasta a nawet same państwa… nie pozostając w tyle postanowiono opracować logo rumskiego kościoła.
Logo jest graficznym znakiem, który służy powiązaniu symbolu z tym, co się za nim kryje. Im prostszy komunikat i im bardziej jednoznaczne jest jego przyporządkowanie, tym logo lepiej pełni swoje zadanie. Jego zwięzła i ograniczona forma sprawia, że stworzenie ideału jest poważnym wyzwaniem, które nierzadko wydaje się pozostawiać jakieś „ale”… Logo powinno być proste i unikalne, czytelne i rozpoznawalne. Wspaniale jeśli po latach okazuje się ponadczasowe.
Pomysł na osiągniętą kompozycję naszego logo wziął się z ujęcia naszego kościoła z perspektywy ruin świątyni – zabytkowych pozostałości po drugiej stronie ulicy. Chodzi o widok z ich wnętrza poprzez dawne okno – prześwit w ceglanym murze. Właśnie ono, niejako „przywołując” historię, stanowi zwartą architekturę naszego logo. Bogate dzieje są zaznaczone przez nieregularność cegieł i ich zaokrąglone kształty, gdyż ostre kanty ukruszył ząb czasu. Ciężar znaku spoczywa na jej podstawie – szerszych i masywniejszych częściach, gdzie lewa strona stanowi jednocześnie korpus nawowy kościoła. Środek ciężkości mówi nam o solidnych fundamentach naszej świątyni. Do jej wejścia prowadzi prosta kreska, „otwarta” z obu stron, co oznacza przystępność dla wszystkich a w szczególności dla widza. Pierwszy krok i „zatrzymanie się” na owej kresce daje poczucie stabilności – to wejście do naszego wspólnego Domu. To tutaj jesteśmy u siebie. Bryła kościoła przedstawia jego najbardziej charakterystyczne elementy z których dwa zasługują na szczególną uwagę. Górujący krzyż oraz zegar, który wskazuje godzinę śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa. Te dwa elementy są znaczące ze względu na dedykację naszej świątyni: „Podwyższenia Krzyża Świętego i Opatrzności Bożej”, symbolizowanej łagodnym oknem na dachu, które można by skojarzyć z Bożym spojrzeniem. Fasada kościoła emanuje światłem, które w słoneczne popołudnia odbija się od niej z dużą intensywnością.
Nieregularne kształty i dysproporcje jakie zawiera logo stanowią spojrzenie przeszłości na nasze „dzisiaj”. Do naszego pokolenia należy przyszłość tego kościoła i Nas samych w Nim.
Napis „100 lat”, który jest wpisany w korpus nawowy świątyni, będzie funkcjonował przez cały rok. Kiedy jubileusz minie, będziemy posługiwali się logo podstawowym.
Prace nad ostateczną kreacją naszego logo zostały wynagrodzone wzorem, który oddajemy na służbę naszej wspólnocie parafialnej. W odbiorze, jak zdążyliśmy się zorientować, logo kościoła wzbudza pozytywne emocje, z pewnością jest niepowtarzalne i jak wierzymy ponadczasowe. W końcowej realizacji projektu udało się nam przekazać więcej niż było w założeniu. Z tego też powodu nie kryjemy naszego zadowolenia.
Wyrazy uznania dla pana Maksymiliana Bronka. Dziękuję za oddanie się projektowi, podjęcie wyzwania oraz czasochłonną i owocną współpracę. Bóg zapłać.
ks. Andrzej Waś SDB