Wieści ze świetlicy
Grudniowe wiadomości z Oratorium w Dębnie:
Noc Radości
Za nami „Noc Radości”. Dzieci ze świetlicy mogły (za zgodą rodziców) spędzić czas wraz z wychowawcą w Ognisku Wychowawczym „Nasz Dom”. 04 grudnia świetliczaki tłumnie zgromadziły się o godzinie 16:00, aby rozpocząć swoją całonocną przygodę. Emocje i podekscytowanie było ogromne. Nasze wyjątkowe spotkanie rozpoczęliśmy od udziały we Mszy Świętej. Następnie każde dziecko udało się do pokoju, aby się rozpakować. Dzieci tak bardzo cieszyły się ze tego wyjątkowego spotkania, że z nadmiaru emocji nie chciały wychodzić z pokojów, aby wspólnie się pobawić. O godzinie 19:00 udaliśmy się na kolację, po której istniała możliwość uczestniczenia w projekcji filmów : „Oskara i Pani Róży” oraz „Mostu do Terabithii”. Dzieci migrowały między pokojami, aby wspólnie się bawić, śpiewać czy grać w karty oraz gry planszowe. Nie zabrakło oczywiście pokazu talentów wokalno-tanecznych. Około północy rozpoczęliśmy przygotowania do ciszy nocnej. Dziewczęta i chłopcy udali się do swoich pokojów, aby powoli usypiać. Jak można się było spodziewać wrażenia i radość, nawet po odczytaniu „opowiadania na dobranoc” nie przestawały dawać o sobie znać. Dzieciom wiele czasu zajęło wyciszenie się ; ostatnie szepty i pomruki ustały dopiero późno w nocy, a możliwe, że już nad ranem. Jednak nie można się dziwić, to było pierwsze takie spotkanie dla dzieci ze świetlicy. Wstaliśmy o 7:00 rano na ciepłe śniadanie. Niestety nie obyło się bez „niewyspanych marud”, które próbowały zepsuć innym miły poranek. Jednak dzieci nie dały się zarazić złym humorem i wszyscy rozstali się w zgodzie i bez większych konfliktów. Dzieciom tak bardzo się spodobał pomysł „Nocy Radości”, że w poniedziałek pytały chórem, kiedy będzie kolejna możliwość powtórzenia takiej formy spędzenia czasu na świetlicy.
Co to znaczy być dobrym?
„Wierzysz, że Bóg się zrodził w betlejemskim żłobie,
Lecz biada Ci, jeśli nie zrodzi się w tobie.”
-Adam Mickiewicz
07 grudnia dzieci na zajęciach socjoterapeutycznych zastanawiały się „ co to oznacza być dobrym człowiekiem?”. Jesteśmy w okresie adwentu, a więc radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Jest to szczególny czas, gdy przygotowujemy się na przyjęcie nowonarodzonego dzieciątka do naszych serc. Z tego powodu świetliczaki rozważały istotę i sens bycia dobrym człowiekiem. Ku lepszemu zrozumieniu tematu, obejrzeliśmy krótkometrażowy film o przekazywaniu dobra. Projekcja multimedialna uruchomiła burzę mózgów. Każdy miał możliwość podzielenia się własną refleksją na temat bycia „dobrym człowiekiem”. Puentą naszych zajęć było szczególne zadanie dla dzieci, ale jednocześnie dla każdego z nas: wyrażenie wdzięczności drugiej osobie za okazany akt dobroci. Każdy z nas ma w swoim środowisku kogoś, kogo może z łatwością wskazać jako dobrego człowieka. Adwent jest dobrym czasem, aby powiedzieć „dziękuję” za okazane innym serce. Sądzimy, że oprócz stawianie się lepszymi ludźmi, powinniśmy także wyrażać wdzięczność, tym który nas do dobroci inspirują.
Dlatego każde dziecko ze świetlicy i wychowawcy mówią już dzisiaj „dziękuję za twoje dobre serce” .
Warsztaty artystyczno-plastyczne
Grudzień jest szczególnym czasem przygotowań świątecznych. Czynimy dobre uczynki, uczestniczymy w Roratach. Wszystko to, aby właściwie poświęcić czas adwentu na przyjęcie nowonarodzonego Dzieciątka Jezus. Nie powinniśmy zapominać jednak o radosnym wyrazie tych świąt, który powinien nie tylko cieszyć duszę i umysł, ale także nasze oczy. Stąd w okresie zimowym nasze ręce idą w ruch i tworzymy piękne ozdoby, aby rozświetlić wnętrza salek, mieszkań i domów.
Świetliczaki w ostatnich tygodniach brały udział w warsztatach artystyczno-plastycznych. Pierwszy etap naszych spotkań był poświęcony wykonywaniu kartek świątecznych. Prace toczyły się przez kilka dni, w sumie wykonaliśmy około 30 kartek bożonarodzeniowych. Gama technik była bardzo szeroka. Niektóre były tradycyjne, inne bardzo designerskie. Na pracach znalazły się bałwanki, choinki, gwiazdki i wiele innych. Każdy miał do dyspozycji szeroki wybór materiałów i dodatków. Dzieci chętnie wykonywały swoje prace, wkładając w nie dużo serca.
Drugi etap warsztatów był poświęcony tworzeniu choinek ze sznurka. Ta technika wymagała większej sprawności manualnej i wyczucia estetycznego, więc raczej była skierowana do starszych dzieci, jednakże te młodsze z małą pomocą wychowawcy także świetnie sobie poradziły. Część naszych prac jest dostępna do obejrzenia w Oratorium „Klubie u Janka”. Serdecznie zapraszamy.