Salezjanie w sieci, czyli Biuro Medialne przegląda internet
Nikogo chyba nie trzeba dzisiaj przekonywać o prawdziwości stwierdzenia, że środki masowego przekazu mają ogromne znaczenie w kształtowaniu świadomości społecznej człowieka. Przez wiele lat prasa, radio i telewizja były jedynymi źródłami informacji. Jednak przez ostatnie dziesięciolecia towarzyszy nam nowy sposób komunikacji, nowa technika przesyłania informacji – internet.
Salezjanie, w swej misyjnej działalności są posłani do wszystkich ludzi. A w szczególności do młodych, którzy, poszukując wartości i zrozumienia, często zamykają się w świecie wirtualnych mediów. To właśnie oni, korzystający na co dzień z tradycyjnych i nowoczesnych mediów są dla naszego Zgromadzenia ogromnym wyzwaniem.
W naszej inspektorii nie brakuje, tych którzy stawiają czoło temu zadaniu i w swojej pracy wykorzystują tradycyjne i nowe media w myśl 43 artykułu naszych Konstytucji: „Pracujemy w dziedzinie przekazu społecznego. Jest to szczególne pole działania, które należy do priorytetowych zadań apostolskich posłannictwa salezjańskiego. (…) Za przykładem św. Jana Bosko uznajemy za dary Boże wielkie możliwości, jakie przekaz społeczny stwarza dla wychowania i ewangelizacji” (art. 43 Konstytucji Towarzystwa św. Franciszka Salezego)
W sieci internetowej możemy znaleźć wiele przykładów takiej działalności. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić dwa z nich, mając nadzieję, że zachęcimy do wykorzystywania tych środków, a także podzielenia się z nami waszymi owocami pracy.
Artykuł 43 – w praktyce
Nasi młodsi współbracia w internecie czują się jak ryba w wodzie – wielu z nich rodziło się razem z tym medium i naturalnie przyjęli jego obecność w świecie. Nie muszą się go uczyć, jak inni. Nic dziwnego, że najwięcej jest ich w sieci.
Najbardziej znaną grupą (niejednokrotnie obecną na naszej stronie) jest Salezjańska Grupa Medialna - Art. 43, która opiera się i bierze swoją nazwę od wyżej już wspomnianego 43. artykułu Konstytucji Salezjańskich. Jak sami o sobie piszą, ich głównym zadaniem jest zdobywanie umiejętności (praktycznych i teoretycznych) w zakresie środków społecznego przekazu poprzez tworzenie różnych materiałów multimedialnych oraz uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach. A także poznawanie Nauki Kościoła i Zgromadzenia w tym temacie. Chcą przybliżać życie seminarium, (to poprzez stronę www.wsdts) ale też (co chyba najważniejsze) ich zadaniem jest tworzenie kultury powołaniowej oraz materiałów ewangelizacyjnych.
Grupa Art. 43 z pewnością nie jest obca, tym którzy regularnie odwiedzają naszą stronę. Ale dla pewności przypomnimy kilka ich produkcji.
To właśnie klerycy z Lądu przygotowywali grudniową nowennę do Bożego Narodzenia:
W styczniu towarzyszyli nam w przygotowaniach do Uroczystości naszego Założyciela – św. Jana Bosko. Warto wspomnieć, że 1 dzień nowenny obejrzało ponad 1000 osób, a regularnie uczestniczyło w tym medialnym wydarzeniu ok. 300 (z naszej strony ok 100).
Grupa nie tylko działa w internecie, ale także wchodzi ze swoim przesłaniem do tradycyjnych mediów. Sami wydają gazetę – Lenda, ale także uczestniczą w nagraniach innych producentów. Obecni byli w programie TV Trwam z okazji Dnia życia Konsekrowanego i pomagali w przygotowaniach do audycji radowej na temat ks. Bosko (przygotowali słuchowisko pt.: „Przepis na świętość”).
Program o życiu konsekrowanym w TV TRWAM
Audycja "Przepis na świętość"
Najnowszym „dzieckiem” Artu jest Young Art. 43 – inicjatywa skupiająca młodzież. Oto jedna z pierwszych produkcji tejże grupy:
Zapraszamy także na ich oficjale kanały filmowe:
Facebookowe przygotowanie
Druga inicjatywa (też braci młodszych) to wydarzenie jednorazowe, choć rozciągnięte w czasie.
Co zrobić, żeby zachęcić dzieci i młodzież do pełniejszego uczestnictwa w tradycyjnych rekolekcjach? Przygotować ich w środowisku, które bardzo dobrze znają. Padło na facebooka.
- Chłopaki! Jest sprawa, dostałem list z Torunia. Chcą żebyśmy przyjechali na rekolekcje – tymi słowami rozpoczyna się pierwszy filmik, jaki możemy zobaczyć w internecie. Dalej są następne: burza mózgów, różne pomysły, oglądanie TV, wyprawa po skarb itp. Całość można znaleźć na oficjalnym fanpage’u rekolekcji. Tam też można poznać głoszących i przede wszystkim przygotować się.
Warto zajrzeć na facebooka i samemu się przekonać: kliknij tutaj>>
Rekolekcje jeszcze się nie odbyły, więc trudno potwierdzić, czy ta akcja coś pomogła, ale niewątpliwie, to ciekawa forma dotarcia do młodych.
Oczywiście, po zakończeniu, nie omieszkamy zapytać współbraci jak poszło. Na razie pamiętamy o nich w naszych modlitwach.
Dzisiaj tylko dwa przykłady (bo podobno w sieci ludzie czytają do pół strony, a myśmy już dawno ten limit przekroczyli) ale na pewno CDN…
ks. Przemysław Cholewa sdb
Salezjańskie Biuro Medialne
Inspektoria pw. św. Wojciecha w Pile
PS. Jeśli tworzysz „coś” salezjańskiego w sieci i chcesz się tym podzielić, to prosimy o kontakt. Czekamy na artykuły i prezentacje – chętnie opublikujemy.
Nasz kontakt: pcholewa@salezjanie.pl