loading...

Wtorek III tygodnia okresu wielkanocnego | Wspomnienie dowolne Najśw. Maryi Panny Fatimskiej | czytania na dziś

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Informacje

Zamknij wpis

Polecamy!!!

Na końcu swojej ziemskiej historii Jezus zwrócił  się do swoich uczniów w następujących słowach: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody , udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.” Mt 28, 16-20 (BT). 

To „wielki nakaz misyjny”, który Chrystus pozostawił nie tylko wybranym uprzednio przez siebie Apostołom, lecz wszystkim wierzącym w Niego i uznającym Go za Pana swojego życia. Nakaz głoszenia Jezusa po krańce świata przypomina nam w tym czasie Kościół poprzez ponowne zwrócenie uwagi na naglącą potrzebę „nowej ewangelizacji”, nowej w „zapale, w metodach i w przejawach”, a wszystko po to, aby Jezus i „nadzieja, którą przynosi ze sobą chrześcijaństwo” (Benedykt XVI) byli obecni na wszystkich areopagach współczesnego świata. Jednym z nich jest przestrzeń świata medialnego i cyfrowego, która daje wielkie możliwości Kościołowi i „jest zarazem dla niego jednym z podstawowych wyzwań”. Nie trudno jest dostrzec wielką ilość zagrożeń, jakie niesie ze sobą świat cyfrowy. Niemniej jednak, staje przed nami również zadanie odkrywania dobra tego świata, które zostało nam dane i zdane, gdyż obecne są w nim również dobre narzędzia, które mogą być pomocne w codziennym dziele głoszenia Jezusa i katechizowania nie tylko młodszego, lecz również starszego pokolenia, o którym w książce „Sól ziemi” wywiad z kard. J. Ratzingerem czytamy: „Zniknęła również [w starszym pokoleniu] wiedza o wierze, tak jakby nagle i w tajemniczy sposób wymiotła ją jakaś obca siła. Na przykład w Niemczech 30 procent dorosłych sądzi, że Boże Narodzenie to baśń braci Grimm… „.

Próbą odkrywania wspomnianego wyżej bogactwa jest witryna internetowa www.e-rekolekcje.pl, która gromadzi i systematyzuje w jednym miejscu i przyjętym kluczu ewangelizacyjno – katechetycznym materiał cyfrowy, dotyczący przeżywania wiary. W jej tworzeniu i rozwijaniu towarzyszy mi myśl „a jeśli to prawda?”. A jeśli Bóg, który w Jezusie objawił człowiekowi swoje oblicze – to prawda? A jeśli wszystko to, co przeżyli świadkowie wiary i czym dzielą się ze światem, to prawda? Doprowadzić człowieka do „wewnętrznego niepokoju”, a następnie modlić się i towarzyszyć mu bądź w pielgrzymce wiary, bądź te „pielgrzymce rozumu”, o którym wspomina Antony Flew (zachęcam do przeczytania jego książki „Bóg istnieje”),  w celu odkrycia Prawdy i poddania się Jej.

Wydaje się, że można go w jakimś stopniu wykorzystywać w procesie katechizacji młodzieży i dorosłych. Tylko od nas zależy „czy” i „na ile” zechcemy z dobrodziejstwa tego świata skorzystać oraz samemu go współtworzyć.

Ks. Maciej Sarbinowski sdb

 




Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl

Array ( [status] => 3 )