Co dzwoni w Dębnie?
W sobotę, 2 czerwca 2012 roku w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie odbyły się uroczystości poświęcenia i powitania dzwonu kościelnego i ratuszowego, które we wrześniu ubiegłego roku przekazała Gmina Teltow.
Uroczystości rozpoczęto nabożeństwem ekumenicznym pod przewodnictwem Delegata Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi Ks. Prałata Antoniego Chodakowskiego i proboszcza kościoła św. Andrzeja w Teltow Pastora Thomasa Karzek. Stronę polską reprezentowali: Zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dorota Janiszewska-Jakubiak, Starosta Myśliborski Arkadiusz Mazepa, Burmistrz Dębna Piotr Downar, Zastępca Burmistrza Wojciech Czepułkowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Dębnie Helena Sługocka, radni Rady Miejskiej w Dębnie, przedstawiciele placówek oświatowych, kulturalnych i innych, Dziekan Dekanatu Dębnowskiego ks. Robert Szumowski, proboszcz parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła Jacek Jaszewski oraz księża z okolicznych parafii. Liczną delegację stanowili goście z Niemiec. Obecni byli: Prezydent Konsystorza Kościoła Ewangelickiego Ulrich Seelemann, Superintendent dr Johannes Krug, starosta powiatu Potsdam - Mittelmark Wolfgang Blasig, Burmistrz Teltow Thomas Schmidt, Przewodnicząca Rady Parafialnej kościoła Św. Andrzeja w Teltow Barbara Niter wraz z parafianami oraz dawni mieszkańcy Neudamm.
Ks. Prałat w swojej homilii, nawiązał do spotkań dawnych mieszkańców Nuedamm: „Te dzwony stały się inspiracją do czegoś ważniejszego. Od kilku lat mają miejsce wspólne spotkania Niemców i Polaków; katolików i ewangelików, wszystkich ludzi dobrej woli. Dzisiaj w Dębnie kontynuowana jest dalsza współpraca w duchu przyjaźni i zrozumienia.” Podkreślał też znaczenie jedności chrześcijan w ruchu ekumenicznym. - Niech więc znak dzwonów, które zostaną dziś poświęcone, a szczególnie ich głos przywołuje do burzenia muru podziałów, a wprowadza na drogę, na której widnieje jedna brama – dodał na koniec Prałat Antoni Chodakowski.
Po nabożeństwie, na placu przed kościołem nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, której treść przedstawia historyczne losy dzownów:
„23 września 2011 roku Parafia Ewangelicka Św. Andrzeja w Teltow przekazała Dębnu dwa dzwony: kościelny z 1669 roku i ratuszowy z 1794 roku.
Oba dzwony zostały zarekwirowane na cele militarne podczas II wojny światowej i odtransportowane na złomowisko w Oranienburgu. Po wojnie, na początku lat pięćdziesiątych trafiły do kościoła Ewangelickiego Parafii Św. Andrzeja w Teltow. W 2009 roku zostały one zidentyfikowane przez parafianina Michaela Wilcke. Wtedy też Rada Ewangelickiej Parafii Św. Andrzeja w Teltow wyraziła wolę ich przekazania do miejsca pochodzenia. 26 września 2011 roku zostały przewiezione do Dębna.
Dzwon kościelny należał do dawnej Ewangelickiej Gminy Kościelnej w Neudamm. Wykonany z brązu, o średnicy 66 cm, odlany w warsztacie Lorenza Köckeritza w Szczecinie w 1669 roku. W dniu 6 marca 2012 roku został zawieszony na starym siedzisku dzwonnym, na wieży kościelnej, na swoim dawnym miejscu.
Dzwon ratuszowy wykonany z brązu, o średnicy 75 cm. Odlany w warsztacie Johanna Christopha Fischera w Chojnie w 1794 roku. Dzwon jest eksponowany w holu Urzędu Miejskiego w Dębnie”.
Ks. Prałat Antoni Chodakowski poświęcił dzwony i tablicę, zaś jej symbolicznego odsłonięcia dokonali Burmistrz Dębna Piotr Downar i Burmistrz Teltow Thomas Schmidt. Przedstawiciele władz lokalnych wręczyli podziękowania i kwiaty dla osób, dzięki którym zabytkowe dzwony wróciły do Dębna. A są nimi: Barbara Niter, Thomas Schmidt oraz pastor Thomas Karzek.
Dorota Janiszewska – Jakubiak odczytała list od Ministra Bogdana Zdrojewskiego, w którym podkreślił wielkie znaczenie odzyskania pamiątek - zabytkowych dzwonów: „Wiele z dzwonów uległo zniszczeniu. Tym bardziej cieszy, gdy ocalałe zabytki odnajdują się i powracają na swoje miejsce. Są to przypadki nieczęste i ze wszech miar godne upamiętnienia”.
- Zdarzenie historyczne, które wydarzyło się podczas II wojny światowej, dziś na zawsze połączyło dwa miasta Dębno i Teltow, nie tylko historycznie, ale również w wymiarze międzyludzkim – podkreślał Thomas Schimdt Bumistrz Teltow. – Ten dzień, ta uroczystość jest jednym z najpiękniejszych dni w mojej zawodowej karierze – dodał na koniec.
O godz. 14.00 wszyscy goście zebrali się przed kamieniem pamiątkowym na byłym cmentarzu Seeberg w parku miejskim, gdzie corocznie dawni mieszkańcy Neudamm oddają pamięć swoim przodkom. Przed kamieniem, przy wtórze chóru z Teltow wspominano smutną historię obu narodów oraz złożono wieńce. Dawni mieszkańcy przyjeżdżają tu, żeby wspominać swoje dzieciństwo, zobaczyć jak miasto się zmienia. Spotykają się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Dębno, gdzie zwiedzają dział zbiorów regionalnych.
Goście chętnie oglądali też dzwon ratuszowy, który eksponowany jest w holu Urzędu Miejskiego w Dębnie. Na tę okazję została również wydana ulotka „Dębnowskie dzwony w historii miasta”, która dostępna jest w Punkcie Informacji Turystycznej, w bibliotece.
Emilia Jenda