Inauguracja nowego muzeum dedykowanego księdzu Bosko
Bazylika Sacro Cuore w Rzymie to miejsce, które przez lata było celem pielgrzymek salezjanów i sympatyków dzieła ks. Bosko. Teraz, w ciągu trzech lat przygotowań do 200. rocznicy urodzin Świętego Wychowawcy Młodzieży (1815-2015), tym bardziej warto wykorzystać okazję, aby nawiedzić to szczególne miejsce refleksji i modlitwy.
Św. Jan Bosko przebywał w tym domu wielokrotnie, a ostatni raz podczas uroczystego poświęcenia świątyni Serca Jezusowego. Pomieszczenia w których przebywał są znane jako „pokoiki Don Bosco” przylegające do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Via Marsala.
W pomieszczeniach znajdują się te same obrazy, sprzęty i meble, z których korzystał ks. Bosko, a na szczególna uwagę zasługuje mały ołtarz do sprawowania Najświętszej Ofiary i dodatkowe eksponaty, z muzeum. Wśród pamiątek salezjanów znajdują się wspomnienia kardynała Giovanni Cagliero oraz film, który przedstawia niektóre z dwudziestu pobytów ks. Bosko w Rzymie.
To także z salezjańskiego domu „Sacro Cuore” , 10 maja 1884 roku ks. Bosko napisał „List z Rzymu” przepojony troską o nowe Zgromadzenie, którego był założycielem. Z tym miejscem związana jest także świadectwo o odprawieniu Mszy Świętej podczas której ks. Bosko, u schyłku swojego życia, zmęczony i w słabej kondycji zdrowotnej ogromnie wzruszony zapłakał. Zapytany o powód łez wyjawił, że w tym momencie uświadomił sobie, że spełniły się słowa Przewodniczki z dziecięcego snu: „W swoim czasie wszystko zrozumiesz.”
Przełożony Generalny Salezjanów, ks Pascual Chavez, dziewiąty następca księdza Bosko, 20 stycznia 2012 r. otworzył odrestaurowane pokoje ks. Bosko. Następnie przewodniczył Mszy św., a kazanie wygłosił ks. Adriano Bregolin - wikariusz Przełożonego Generalnego.
Po kolacji, goście ponownie spotkali się w bazylice Serca Jezusowego na słówku wieczornym i modlitwie, której towarzyszył Chór Diecezji Rzymskiej prowadzony przez Maestro ks. Marco Frisina.
Otwarcie Muzeum ks. Bosko w Rzymie było częścią Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej, które w tych dniach odbywały się w Domu Generalnym. Przedstawicielem naszej Inspektorii na tym spotkaniu był wikariusz inspektora - ks.Jarosław Pizoń.
Ks. Wiesław Psionka sdb