Misje salezjańskie
List od misjonarza i prośba o pomoc dla Nepalu
Większość swojego czasu odkąd przyleciałem do Katmandu spędzam na tylnym siedzeniu samochodu Tata. Tam rozkładam cały swój warsztat: kamery, mikrofony, przewody i inne akcesoria potrzebne do filmowania. Każdy dzień to nowa wyprawa w salezjańskim konwoju humanitarnym. Cel jest jeden pokazać całemu światu tragedię jaka dotknęła naszych braci i siostry w Nepalu, ale może jeszcze bardziej pokazać nadzieję i wspaniałe cuda Miłosierdzia Bożego jakie dokonują się w tym pięknym ale surowym kraju.
List od misjonarza!
Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus
Dziś mam troszkę więcej wolnego czasu, więc postanowiłem nadrobić odpisywanie zaległej korespondencji.
Salezjańskie Intencje Misyjne 2014
Zpraszamy do zapoznania się z salezjańskimi intencjami misyjnymi na najbliższy rok ... i do modlitwy w tych intencjach:
POLECAMY!!! AdoMiS – nowa inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych
Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła – jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych – w centrum stawia troskę o powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego w młodych Kościołach na terenach misyjnych.
Komunia za misjonarza!!!
W przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Kaliksta Caravario i św. Alojzego Versigli -salezjańskich misjonarzy męczenników, organizowany jest w Polsce Dzień Misji Salezjańskich. Tegoroczne hasło : Droga wiary w Afryce. W tym szczególnym dniu pamiętajmy o modlitwie za misjonarzy
DomiSal, czyli Salezjański Dzień Misyjny (MATERIAŁY)
W niedzielę, 24 lutego 2013 r. (w okolicy wspomnienia naszych świętych misjonarzy męczenników - Ludwika Versiglia i Kaliksta Caravario) będziemy obchodzić Inspektorialny Salezjański Dzień Misyjny. Drodzy, podobnie jak rok temu, tak i dzisiaj, chcemy włączyć się w tę inicjatywę.
Reaktywacja koła misyjnego w Lądzie
Jednym z aspektów salezjańskiego posłannictwa są misje. Ksiądz Bosko chciał, aby jego duchowi synowie głosili Chrystusa na wszystkich stronach świata. Tworząc Zgromadzenie Salezjańskie zaznaczył, że misje są ważnym aspektem w naszym powołaniu w służbie Kościołowi.
Rzymska odnowa misjonarzy
Papieski Uniwersytet Salezjański w Rzymie juz od 17 lat organizuje Kurs Formacyjny dla misjonarzy. Ten aspekt duchowości Zgromadzenia Salezjańskiego znalazł właściwe miejsce dla siebie w środowisku uniwersyteckim.
Koło misyjne w Lądzie – Lubię to!
Jakiś czas temu w lądzkim seminarium reaktywowało się koło misyjne. Zachęcamy do wspierania ich akcji. Oto pierwsza z nich:
Przyleciały z Peru!
Anna Jałoszewska i Dorota Rudzińska, wolontariuszki Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco, 13 czerwca 2012 roku powróciły z długoterminowej misji w Piura, Peru.
Z Rumi do Zambii!
Wolontariat misyjny to dzieło, które cieszy się coraz większą popularnością wśród osób związanych z dziełem księdza Bosko.
Zapraszamy na SPOTKANIE MISYJNE!
Myślałeś kiedyś, jak wygląda dzień z życia misjonarza w Afryce?
Czy pingwiny naprawdę mieszkają na Madagaskarze?
Chcesz wiedzieć jak smakuje ROTI?
Czarne urwisy, ale pełne optymizmu
Nie tylko księża posługują jako misjonarze. W misyjnym duszpasterstwie pomagają także bracia zakonni. Jednym z nich jest ko. Stefan Sieradz sdb. Aktualnie znajduje się z powodów zdrowotnych w Polsce, ale z wielką chęcią opowie o Mansa-Senemie – miejscu gdzie pracował przez ponad 20 lat. Czym jest Mansa-Senemie? Zapraszamy do lektury!
Marcowe spotkanie wolontariatu
W dniach 16-18 marca 2012, w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie odbyło się spotkanie Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Ponad 50 młodych ludzi zainteresowanych misjami słuchało konferencji, kazań i relacji dotyczących tematu Nawrócenie – poznanie prawdy o sobie i Bogu.
Niedziela misyjna
W ubiegły weekend do wspólnoty lądzkiej przybyli nietypowi goście. Ksiądz Marek Kowalski SDB – misjonarz z Malawi i wolontariusz pan Sanza Mulanga. W niedzielę 25 marca w kościele parafialnym, wygłosili Słowo Boże i podzielili się swoim świadectwem.
Koło Misyjne na Łosiówce
W dniach 26.02 – 01.03. br. Radca Generalny ks. Vaclav Klement przeprowadził wizytację we wspólnocie pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, tj. we wspólnocie WSDTS w Krakowie. Podczas niej ks. Radca spotkał się z Towarzystwem Misyjnym działającym w naszym studentacie teologicznym.
Wieści z Ośrodka Misyjnego - spotkanie wolontariuszy
Wolontariusze przed wyjazdem na misje długoterminowe przechodzą badania psychologiczne. Dostają informację zwrotną od psychologa na temat swoich mocnych stron i tego, nad czym powinni jeszcze pracować. Dojrzałość emocjonalna jest fundamentem dobrej współpracy w czasie rocznego wyjazdu misyjnego. W roku 2012 wolontariusze wyjadą do takich krajów jak Zambia, Uganda, Angola czy Peru (z naszej inspektorii jest kilku kandydatów na wyjazdy długo- i krótkoterminowe)
A w Afryce +40°C, czyli co słychać na misjach
Co może się znajdować w dalekiej Kenii, na pustyni, w miejscowości Korr? Wioska Don Bosco – bo tak nazywają Kenijczycy miejsce działalności Salezjanów. O swojej pracy na Czarnym Kontynencie będzie opowiadał nam misjonarz - ks. Waldemar Jonatowski sdb.
Misyjne spotkanie z ks. Inspektorem
W minioną niedzielę (19 lutego 2012 r.) obchodziliśmy Dzień Misji Salezjańskich. Z tej okazji Wolontariat Misyjny w Rumi gościł Księdza Inspektora Marka Chmielewskiego wraz z ks. Przemkiem Cholewą, Inspektorialnym Delegatem Animacji Misyjnej.
Spotkanie Delegatów ds. Animacji Misyjnej (DIAM)
Ks. Vaclav Klement, Radca ds. Misji, spotkał się 16 lutego z Delegatami ds. Animacji misyjnej czterech Inspektorii polskich. W spotkaniu, które odbyło się w studentacie teologicznym w Krakowie, uczestniczyli: ks. Roman Wortolec (PLE), ks. Adam Parszywka (PLS), ks. Przemysław Cholewa (PLN) i ks. Jerzy Babiak (PLO). Tematami, które charakteryzowały to spotkania, były animacja i formacja misyjna salezjanów i młodzieży oraz Projekt Europa.
I rocznica śmierci misjonarza - ks. Marka Rybińskiego SDB
Mija rok od tragicznej śmierci naszego współbrata misjonarza ks. Marka Rybińskiego. Ks. Marek został zamordowany 18 lutego 2011. Miał 33 lata. Święcenia kapłańskie przyjął w 2005 r., a w Tunezji pracował od 2007 r. Należał do inspektorii warszawskiej. Ciało zakonnika z poderżniętym gardłem zostało znalezione na terenie szkoły prowadzonej przez salezjanów w Manoubie koło Tunisu.
Sny misyjne ks. Bosko (+ materiały liturgiczne) na Salezjański Dzień Misyjny
Dzień przed obchodami Salezjańskiego Dnia Misyjnego proponujemy, aby przypomnieć sobie prorocze sny ks. Bosko związane z misjami. A także chcemy zaproponować na jutro pomoce liturgiczne, które można wykorzystać podczas Eucharystii - wstęp, modlitwa i dary ofiarne w dwóch wersjach dla ogółu wiernych i na Mszę św. z udziałem dzieci, a także nabożeństwo misyjno-powołaniowe (do pobrania pod obrazkiem).
Pierwszy sen misyjny: Patagonia
Ten sen skłonił księdza Bosko do rozpoczęcia apostolatu misyjnego wśród swoich salezjańskich dzieci. Przyśnił mu się on w roku 1872 i po raz pierwszy został opowiedziany Piusowi IX w marcu 1876 roku; następnie został powtórzony niektórym salezjanom.
Drugi sen misyjny: przez Amerykę
Ten drugi sen misyjny, który przyśnił się księdzu Bosko w San Benigno Canavese w roku 1883, jest alegorią obfitującą w elementy prorocze na temat przyszłości misji salezjańskich w Ameryce Południowej. Ksiądz Bosko opowiedział go 4 września członkom Trzeciej Kapituły Generalnej. Ksiądz Lemoyne natychmiast go zapisał, a ksiądz Bosko uzupełnił i poprawił.
Trzeci sen misyjny: podróż samolotem
Zbliżała się wyprawa misyjna w roku 1885, w skład której wchodziło osiemnastu salezjanów i sześć córek Maryi Wspomożycielki. Ksiądz Bosko martwił się, iż nie może udzielić im, tak jak w latach ubiegłych, swojego ojcowskiego błogosławieństwa w kościele Maryi Wspomożycielki, ponieważ lekarze zalecili mu całkowity odpoczynek. I oto w nocy z 31 stycznia na 1 lutego Pan pocieszył go trzecim snem misyjnym, który można nazwać fantastyczną podróżą samolotem w czasach, kiedy o liniach lotniczych nie było jeszcze mowy. Przedstawiamy go w skrócie, posługując się jednak słowami księdza Bosko.
Czwarty sen misyjny: Afryka i Chiny
Opatrzność nie przestawała roztaczać przed oczami księdza Bosko wizji na temat przyszłości Zgromadzenia Salezjańskiego na niezmierzonym polu misji. Również w roku 1885 pewien sen objawił mu plany Boga, związane z niedaleką przyszłością. Ksiądz Bosko opowiedział go członkom Rady Głównej wieczorem 2 lipca.
Piąty sen misyjny: Pekin
Piąty sen misyjny przyśnił się księdzu Bosko w Barcelonie, w nocy z 9 na 10 kwietnia 1886 roku. Opowiedział go księdzu Rua, księdzu Brando – dyrektorowi domu, a także sekretarzowi, księdzu Vigliettiemu – głosem przerywanym szlochem. Przyśniło mu się, że znajduje się na pagórku, z którego szczytu widać las; był on jednak uprawiany, przecinały go drogi i ścieżki.
Oto nasi misjonarze!
Dzisiaj, w ramach przygotowania do Salezjańskiego Dnia Misyjnego (19 lutego 2012 r.) przedstawiamy Misjonarzy z naszej Inspektorii.
Działalność misyjna polskich salezjanów
Dzisiaj, w ramach przygotowania do Salezjańskiego Dnia Misyjnego (19 lutego 2012) proponujemy tekst ks. Inspektora Marka Chmielewskiego, który był publikowany na łamach Kroniki Inspektorialnej. Przyjrzyjmy sią historii działalności misyjnej polskich salezjanów:
Oto Mansa! (pomóżmy wybudować szkołę)
Mansa to miasto w Afryce, a dokładniej stolica diecezji i prowincji Luapula w północnej Zambii. Nazwa prowincji wywodzi się od nazwy rzeki Luapula, płynącej wzdłuż całej prowincji, która jest jednocześnie granicą pomiędzy Zambią a Demokratycznym Kongo (dawnym Zairem). Mansa nie jest miastem przemysłowym, można nawet powiedzieć, że jest mało rozwiniętym, ale za to dość ludnym i dużym, jak na tamte tereny. Diecezja Mansa jest jedną z pierwszych, w których polscy salezjanie rozpoczęli pracę misyjną w Zambii.